تارنمای "استودیو وکیل جیبی" در اینترنت دانش حقوقی در جیب شما :) با سری برنامه های وکیل جیبی

نظرسنجی سایت

نظرتون راجع به وکیل جیبی

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 1
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید کل : 923

مهریه


مهریه

مهریه یکی از آثار مالی عقد نکاح است . 

مهریه یا صداق یا به شکل کهن تر خود ،کابین ،به مالی گفته میشود که مرد در هنگام عقد برای نشان دادن حسن نیت و صداقت خود به زن میپردازد و یا موظف به پرداخت آن میشود .

مهریه دینی است که بر گردن مرد است و باید بپردازد و اگر مرد فوت کند ، مهریه از ضمه وی ساقط نمیشود و وراثش موظف به پرداخت هستند ، همچنین زن اگر فوت کند نیز مهریه وی همچنان توسط وراث او قابل مطالبه است . مهریه تنها و تنها در دو صورت از بین میرود :

1)بذل مهریه [بخشیدن مهریه] : در دفاتر اسناد رسمی آن هم با اجازه و امضای پدر و در صورت عدم وجود پدر ، با جد پدری .

{اصلا به دست نوشته فکر نکنید چون زن میتواند با اقامه مواردی همچون : مجعول بودن سند ، امضای سند با اکراه و اجبار و تهدید و ... سندیت دست نوشته را زیر سوال ببرد و مرد را محکوم به جعل اسناد کند. زن میتواند خیلی راحت به ماده 668 قانون مجازات اسلامی استناد کند و مرد را به حبس از سه ماه تا دوسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم کند

این قاعده کلی را هم در نظر بگیرید که دست نوشته جز اسناد نیست بلکه جز امارات است !}

2)طلاق خلع و مبارات (توافقی هستند و در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد .)

مهریه در طی گذر زمان نقش های مهم دیگری هم بر عهده گرفته اند ، مهم ترین نقش هایی که امروزه بر عهده دارد عبارت اند از :

1)پشتوانه مالی زن بعد از فوت مرد میباشد : به این صورت که چون مهریه دینی بر گردن مرد است پس اول دیون متوفی و در راس آنها مهریه پرداخت میشود ، از این رو زن در فرایند پیچیده تقسیم ارث گرفتار نمیشود و زندگی او و فرزندانش به خطر نمی افتد .

2)از سری ابزار هایی است که قانونگذار برای حمایت از حقوق زن در اختیار وی قرار داده است . و از طلاق های عجولانه مرد ها ویا آزار و ازیت کردن زن ها توسط شوهرهایشان جلو گیری میکند .

 

زن به استناد به ماده 1082 قانون مدنی ، به موجب عقد مالک مهریه خود میشود . 

اما نکته ای که در اینجا باید گفت این است که زن اگر همان لحظه بعد از عقد مهر خود را طلب کند ، به شرطی که عند المطالبه باشد ، باید به وی پرداخت شود . اما اگر همین خانم بلافاصله بخواهد طلاق بگیرد و نزدیکی صورت نگرفته باشد ، با استناد به ماده 1092 قانون مدنی تنها مالک نیمی از مهریه خود میشود . 

 

ماده 1078 قانون مدنی بیان میدارد که هر چیزی که مالیت داشته باشد میتواند به عنوان مهریه قرار بگیرد ، از این رو اعضای بدن مثل دست و پا و چشم و ... نمیتوانند جز مهریه زن قرار بگیرند .

وجه رایج ، ویا عملی متعارف مثل سواد آموختن به تعداد مشخصی از افراد و یا سفر زیارتی و ... نیز میتوانند جز مهریه زن قرار بگیرند .

در هر حال میتوان گفت میزان مهریه توافقی است .(ماده 1080 قانون مدنی )

فقط باید این مهریه معلوم و معین باشد (1079 قانون مدنی)

 

قبل از ورود به بحث مهم بعدی توضیح چند اصطلاح الزامی است : 

عند المطالبه : یعنی مهریه حال است و هر زمان که زن مطالبه کند باید به وی پرداخت شود.

 

عند الاستطاعه : یعنی زن تنها زمانی میتواند مهریه خود را طلب کند که مرد استطاعت مالی پرداخت مهر ایشان را داشته باشد .

 

موجل : یعنی زمانی که برای پرداخت مهریه در عقد نامه زمان تعیین شده باشد ، در این صورت زن میباست تا زمان سر رسید وقت تعیین شده صبر کند و سپس مهر خود را طلب کند . 

 

مهر المتعه : زمانی که عقد ازدواج بدون ذکر مهر واقع شود که از دو صورت خارج نیست :

1)قبل از دخول مرد زوجه را طلاق دهد .

2)بعد از دخوال زوجه خود را طلاق دهد .

در صورت اول زن استحقاق مهرالمتعه دارد و زوج مکلف است بر حسب وضعیت خود(از فقر و قنا و یسر و عسر) چیزی از جمله وجه نقد و یا اشیا و اموال غیر منقول ، بپردازد. 

تنها فرق آن با مهر المثل آن است که در مهر المثل رعایت شئون زوجه و صفات او از جمال و بکارت و معلومات میشود ولی در مهر المتعه وضعیت زوج ملحوظ (لحاظ) میشود .

 

مهرالمثل :اگر عقد بدون مهر واقع شد قبل از دخول زوجه مستحق چیزی نیست ، مگر اینکه زوج او را طلاق دهد ! در این صورت زوج باید با توجه به حال خود چیزی به او بدهد که فقها آن را [متعه] مینامند . اگر عقد غیر از طلاق فسخ شد ، دخول هم نشد ، چیزی پرداخت نخواهد شد . اما ؛ همچین که دخول انجام شد مرد باید مهر المثل را بپردازد .

مهر المثل بستگی به وضعیت زوجه دارد ، اینکه تحصیلات و کمالات و .... او چگونه است.

 

مهر المسمی : عنوان مجهول بودن مهر غیر از تفویض مهر است از طرف زوجین به یک دیگر ،چون در تفویض ذکری از مهر نمیشود و اختیار تعیین آن به نظر طرف مقابل واگذار میگردد ؛ ولی عنوان مجهول بودن مهر موردی است که ذکر  میشود ولی به شکل اجمالی و مبهم . مثال : صد سکه طلا ،ولی کیفیت و ویژگی ها و نوع سکه ها مشخص نمیشود (ربع سکه ، نیم سکه ، سکه بهار آزادی ). 

در این حالت مهر باطل است ولی عقد صحیح!حالا اگر زوج دخول کرده باشد ،زوجه مستحق مهر المثل است . 

 

سوال )در صورتی که مهر عین معین و مشخص باشد ولی در مالکیت شخص دیگری باشد ، حکم چیست؟

خوب در اینجا معامله فضولی آشکارا انجام شده و منوط به اجازه مالک است . اگر مالک اجازه نداد ، مهر اگر مال باشد زوجه مستحق مثل است و اگر قیمتی است ، مستحق قیمت آن میباشد .

 

خوب حالا که معنای اصطلاحات توضیح داده شد ، نکات زیر را خیلی بهتر متوجه میشید :

 

1)به موجب ماده 1085 قانون مدنی زن اگر مهریه اش عند المطالبه باشد  ، تا زمانی که مهر خود را نگرفته میتواند از وظایف زوجیت شانه خالی کند ، که اصطلاحا حق حبس نام دارد ، و در عین حال واجب النفقه هم هست!

حالا اگر خود زوجه شروع به انجام وظایف زوجیت خودش کرد ، حق حبس از بین میرود ![ماده 1086 قانون مدنی]

2)مهریه هایی که شروطی باطل دارند ، مثل اعضای بدن و ... ، شرط باطل است ولی مبطل عقد نیست! یعنی عقد صحیح است .

3)ماده 1083 قانون مدنی بیان میکند که مهریه را میشه خرد خرد و اقساطی نیز پرداخت کرد .(در ادامه بیشتر توضیح داده میشود .)

4)زوج مهریه ای که پرداخت میکنه باید سالم باشه و اگر مالی که به زوجه میدهد معیوب باشد ، مرد مسوول و ضامن است .[ماده 1084 قانون مدنی]

نکته خیلی مهم : برای عقد موقت [صیغه] باید حتما مهریه تعیین بشه ، اگر نشود عقد باطله !(ماده 1095 قانون مدنی)

میتوان در عقد دائم مهریه تعیین نکرد ولی در عقد موقت اجباریه ! نکته خیلی خیلی مهم : 

 

خیلی ها فکر میکنند با تصویب قانون جدید ، سقف مهریه فقط 110 سکه است و مابقی قابل مطالبه نیست ؛ 

این تصوری بسیار اشتباه است ،

ببینید ، مهریه تا ریال آخر قابل مطالبه است ، چه یک سکه باشد چه صد هزار سکه !!!

فقط یک نکته ریز اینجا وجود داره : 

تا سقف 110 سکه مهریه اگر عند المطالبه باشد ، در هر زمانی قابل مطالبه است (البته آنهم شرایط خاص خودش را دارد) ، اما برای مطالبه باقی مهریه باید صبر کرد تا مرد استطاعت و توان مالی پرداخت را پیدا کند . 

 

در بحث حبس هم ، باید بدونید که محکومیت های مالی مهریه دیگر حبس ندارند ، یعنی مرد به خاطر عدم پرداخت مهریه به زندان نمیرود .

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی با تشریح دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در تاریخ بیست و هفتم آبان ماه اظهار کرد: در معیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با حضور معاون حقوقی قوه قضائیه و نمایندگانی از وزارت دادگستری، سازمان زندان‌های کشور و سازمان ثبت املاک و اسناد کشور ضمن بررسی جزئیات طرح الحاق سه تبصره به ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی (مصوب سال 1394) حاضرین در نشست تعیین کردند کلیات ماده واحده‌ای که با محوریت کاهش حداکثری بدهکاران غیربزهکار تهیه شده است، مورد تایید بوده و پیرو آن دو تبصره به ماده 7 و یک تبصره به ماده 11 قانون محکومیت های مالی الحاق می‌شود.

 

وی افزود: براساس تبصره الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت‌های مالی، حبس یا بازداشت بدهکاران مالی ازجمله متعهدان موضوع تادیه مهریه ممنوع شد، مگر در صورتی که زوجه ملائت مالی محکوم‌علیه و امتناع وی از پرداخت محکوم‌به را اثبات کند.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور یادآور شد: عدم امکان وصول تمام یا بخشی از مهریه به تشخیص دادگاه می‌تواند از مصادیق تبصره ماده 1130 قانون مدنی باشد که در این مورد هم متقابلا حقوقی برای بانوان لحاظ شده است که بر اساس آن ارائه دادخواست طلاق برای بانوان تسهیل شده است.

 

جولایی با اشاره به این که براساس تبصره 2 الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت‌های مالی مِن‌بعد ماده 22 قانون حمایت خانواده مورخ 1391 ملغی است، اظهار کرد: افزون بر این طبق تبصره الحاقی به ماده 11 قانون محکومیت‌های مالی آن دسته از افرادی که هم‌اکنون در بند حضور دارند به صِرف ارائه دادخواست اعسار دادگاه حکم به تقسیط مهریه خواهد کرد و به صرف تقاضای محکوم‌علیه، صداق تعیین شده بدون تشریفات قانونی و در فرجه‌ای متناسب با وضعیت مالی مرد پرداخت خواهد شد.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: به دلیل نوسان قیمت سکه در بازار که در پاره‌ای مواقع قیمت آن رشدی 20 درصد داشت، موضوع تعدیل هم با عنایت به همین تغییرات اعمال می‌شود.

 

  انتشار : ۱۰ فروردین ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 49

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

"نام نیک یک شبه بر سر زبان ها نمی افتد"

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما